İNSANLAR NASIL İLETİŞİM KURARLAR

2010-04-07 14:20:00

Sözler canlıdır,etkili olsun yada olmasın herzaman bir kişiyi yada nesneyi hedef alırlar.
Aynı zamanda iki yönlüdüler daima sözü söyleyen ,bir hedefe ulaşmak isteyen bir alıcı,bir verici,konuşan,bir dinleyen,eylemi gerçekleştiren ve bir eyleme maruz kalan söz konusudur

İnsanlar nasıl iletişim kurarlar?neden iletişim insan hayatında bukadar önemlidir?
Peri masallarındaki gibi altına parmaklıklarla çevrili her türlü lüxün oldugu bir sarayda yaşıyor dahi olsanız da yanlızlık,yaşamak degildir.Yaşamak bir başkası ile ilişki halinde olmaktır.
Tek başına,yaşamak yalnız bir bitki gibi olmaktır, Yaşamak diger insanlarla iletişim halinde olmaktır.Yaşamak iletişim kurmaktır.Kuşkusuz yanlızlık içinde yaşayan birileride vardır bu dünyada,mesela keşişler ancak onlarda ibadet halinde olmalarından dolayı allah ile iletişim halindedirler.Buna göre gerçek bir yanlızlıktan bahsetmemiz söz konusu degildir.

Başarılı olmamızı saglayan iletişimin büyüsüdür,başarısızlıgın nedenlerini bulmak için yapılan bir araştırmanın sonucuna göre,başarısız olmuş insanların %80nin başkaları ile iyi ilişki kurmayı becerememedikleri,iletişim konusundaki yetersiz kaldıkları görülmüştür
.
İyi iletişim kurmak,bizim her bakımdan mutlu olmamızı,daha çok kazanmamızı,dolu dolu yaşamamızı saglar.Eczacınızın sizi donuk boş bakışlı ,ifadesiz bir yüzle karşıladıgını , siz soru sorarken size odaklanmak yerine saga sola bakarak cevaplar verdigini düşünün.Siz ne kadar kendinizi rahat hisseder ,soru sorabilir ,sizinle ilgilendigini düşünürsünüz?Aynı şekilde çalıştıgınız şirketteki iş arkadaşınızın devamlı sizi tersledigini veya üstünüzün sizin söylediklerinizi dikkate almayıp sizi dinlemedigini düşünün.Eczacınızın hasta kaybedeceginden,iş arkadaşınızın sevilmeyen biri olacagından,patronunuzun iyi ilişkiler kuramayacagından emin olabilirsiniz.

Bu hayatta işten başka şeylerde yokmu?Elbette var !Duygular sevgi, şevkat ,dostluk sevecanlik ,özlem vs. bizlerin önemli parçalarıdır,öyle degilmi?

O halde çocugunuzun kapıyı suratınıza çarptıgını eşinizin sen bunu beceremeyeceksin dedigini ve ailenizin önünde sizle alay ettigini düşünün.Bu gibi durumlarda duygusal yaşantımız zedelenecek ,aranızdaki anlaşmazlık ve gerginlikler büyüyecek siz incinen duygularınızı onarmak için fırsat kollar durumda olacaksınızdır.elveda iletişim

Bunlar ne kadar açık olursa olsun ,iletişim söz konusu oldugunda bunları göz ardı ediyor dogru davranışları bilmemize ragmen uygulamıyor olmamız ne kadar ilginçtir degil mi?
Niçin böyle yapıyoruz desiniz?Çünkü iyi iletişim kurmayı bilmiyoruz ,ögrenmemiş oluyoruz.Kafamıza işimize yaramayacak birsürü bilgi doldurduktan sonra –iletişim hakkında hiçbir şey ögretmeden hayatın içine atılıveriyoruz.

İletişim doguştan sahip olunması gereken bir yetenek degildir,sonradan kazanılabilir,ögrenilebilir bir şeydir.
Sözcüklerden korkmamak ancak dogru olanlarını seçmeyi bilmek,
Dilin inceliklerini biliyor olmak,
Duruş ses yüz ve beden dilini dogru bir biçimde kullanmak,
Stratejimizi iyi belirlemekte çok önemlidir,

İnsanları tanımanın bir tek yolu vardır oda kendini tanımaktır.Karşımızdaki kişilerin yapılarını anlayabilmemiz için kıyaslama yapmalıyız ki aramızdaki fark ve benzerlikleri bulabilelim.

İletişimin anlamı senin ne anladıgın degil ,karşındakinin ne anladıgıdır.hayatınızın kalitesi kurabildiginiz iletişim kadardır.İyi bir iletişim kurmak için,

Dinlemeyin ögrenin!

Dinlemek,sonra fikirler arası seçim yapmayı bilmek,işte bu bilginin ilk adımıdır
KONFÜÇYUS

İnsanlar gerçekten dinlemeyi bilmiyor ,siz konuşurken sözünüzü kesip konu hakkında kendi düşüncelerini anlatmaya başlıyorlar.Oysa karşınızdakini dinlemek size ince ve düşünceli olmak dışında daha pek çok şey kazandıracaktır.

İyi bir dinleyici olarak gözükmek için;
Karşınızdaki kişiye bakın,
İlgilendiginizi gösterin,yaptıgı hareketleri gözlerinizle takip edin,

Konudan konuya atlamadan anlattıgı konuda kalın,
Söylediklerini hakkında konuşurken onun kullandıgı sözcükleri kullanın ,bu onda sizin gerçekten onu dinlediginiz hissini uyandıracaktır,
Sözünü kesmeyin ancak ona daha fazla anlatması için tamamlatıcı sorular sorun

İyi bir iletişim için bu saydıklarımın yanı sıra ;
Karşınızdaki kişi ile aynı tonlamaları kullanmaya çalışın,bu sizin o kişi ile aynı duygu durumunda olmanıza olanak saglayacaktır.
Karşınızdaki kişi ile aynı konumda olun,biriniz oturur durumda iken digeriniz yatar yada ayakta durur olmamalıdır.
İlk kez biri ile iletişim içine girecekseniz ortak bir konudan başlayın daha sonra istediginiz konuya geçin.
Karşınızdaki kişi ile aynı dili ve beden dilini konuşun.Bunu yapabilmek için karşınızdaki kişinin hangi temsil sistemine sahip oldugunu biliyor olmanız gerekir.Temsil sistemlerini3 e ayırarak tarif edebiliriz.Bu arada unutulmaması gereken önemli bir noktada insanların bu tensil sistemlerinin üçünüde kullanıyor ancak karar verme aşamasında birinin daha baskın olması ile karar veriyor olmasıdır.

1-GÖRSELLER:Dünyayı görüntülerle algılayan ,geçmişi görünyülerle hatırlayan,renklerin biçimlerin,şekillerin önemli oldugu insan tipidir.derin düşünürlerken gözleri sag ve solda yukarı dogru bakarlar.Hızlı konuşurlar

2-İŞİTSELLER:Bu kişiler için sesler, müzik,sohbet çok önemlidir,tonlamalara önem verirler .Düşünürlerken gözleri kulak hizasında sag ve sola bakarlar.orta hızlı konuşurlar.

3-DOKUNSALLAR: bu kişiler de ise dokunuş koku lezzet ön plandadır .Kokulara karşı duyarlıdırlar,düşünürlarkan yere dogru sag ve sola bakarak veya gözlerini kapayarak düşünürler.Yavaş yavaş konuşurlar.

Karşınızdaki kişininyüzünü okuyarak ,göz hareketlerine bakarak ,konuşurken yada düşünürken hangi temsil sistemine sahip oldugunu anlamanız mümkündür.Bu sayede onunla konuşurken ,onun kelimelerini kullanarak daha iyi bir iletişim kurabilir birbirinizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Aynı zamanda kullandıgı kelimelere de dikkat ederek onun temsil sistemini rahatlıkla bulabiliriz.Görmek ,hayal etmek ,ışıl ışıl...... gibi kelimeleri kullananlar görsel temsil sistemine
Duymak ,dinlemek,kulak ardı etmek,güldür güldür.... gibi kelimeleri kullananlarda işitsel temsil sistemine
Hissetmek ,dokunmak,okşamak,tatmak ,koklamak..... gibi kelimeleri kullananlar ise dokunsal temsil sistemine sahip kişilerdir.

İletişim bir savaş degildir .iki tarafında kazanması amaç edilmektedir.iletişim,karşınızdaki kişininde kazançlı çıklması için hareket etmektir.Birbirimizi nasıl daha iyi anlarız sorusuna cevap vermektir.
İyi bir iletişim için karşımızdakinin olumlu yönlerini görmeli ve söylemeliyiz .Tebrik ,teşekkür ve iltifat etmeyi bilmeliyiz.Hergün çevrenizdeki insanların olumlu yönlerini bulun ,bunları onlara söyleyerek iltifat edin.Emin olun aradan kısa bir süre sonra ilişkilerinizin ve hayatınızın kısa bir süre sonra olumlu yönde degiştigini göreceksiniz.

3917
0
0
Yorum Yaz